Akupresurní masáž

07.06.2023

PRO BDĚLOST

Žaludek 36 (ST - 36) se nachází čtyři prsty pod místem, kde se při pokrčení kolene objeví prohlubeň (pod čéškou) na vnější straně nohy, a jeden prst do strany od holenní kosti. 

Stimulace tohoto bodu je dobrá také pro trávicí potíže, dodává energii a posiluje imunitní systém.

Varování: V těhotenství bod tlusté střevo 4 nestimulujte

Tlusté střevo 4 (LI - 4) se nachází na rozcestí mezi palcem a ukazováčkem. Zatlačte do prohlubně, dokud neucítíte kost ukazováčku, která se táhne celým hřbetem ruky. 

Tento bod je dobrý také pro jakékoliv problémy nad krkem, jako jsou potíže s dutinami a bolesti hlavy. Pomáhá také s obecným zánětem a průjmem.


PRO CELKOVÉ ZDRAVÍ A PODPORU IMUNITY

Žaludek 36 (ST - 36) se nachází čtyři prsty pod místem, kde se při pokrčení kolene objeví prohlubeň (pod čéškou) na vnější straně nohy, a jeden prst do strany od holenní kosti.

Bod tlusté střevo 4 (LI - 4) se nachází na rozcestí mezi palcem a ukazováčkem, uprostřed kosti ukazováčku, která se táhne od kloubu po zápěstí.

Bod játra 3 (LIV - 3) se nachází v místě, kde se setkávají kosti palce a ukazováčku u nohy a tvoří písmeno V. Tento bod najdeme kousek před tímto spojením.

Bod plíce 7 (L - 7) se nachází 3,8 cm nad příčnou zápěstní rýhou na hřbetě ruky. Je umístěn nad vystouplým hrbolkem zápěstní kosti na vnější straně ruky.

Bod ledviny 3 (KID - 3) se nachází na vnitřní straně kotníku v prohlubni mezi špičkou kotníkové kosti a Achillovou šlachou.

PŘI BOLESTECH V KŘÍŽI

Bod ledviny 3 (KID - 3) se nachází na vnitřní straně kotníku v prohlubni mezi špičkou kotníkové kosti a Achillovkou. Je vhodný také pro podporu imunitního systému. 

Bod močový měchýř 60 (UB - 60) se nachází na půl cesty mezi kotníkovou kostí na vnější straně nohy a Achillovkou, naproti bodu ledviny 3.

Bod močový měchýř 40 (UB - 40) najdete ve středu zadní strany kolene. Body pod kolenem odpovídají bederním obratlům, takže si promasírujte celou prohlubeň. Dobré je provést masáž od UB - 40 dolů k UB - 60.

Bod Tu - 26 se nachází v jedné třetině vzdálenosti mezi přepážkou nosu a středem horního rtu v malé prohlubni. Jedná se o tzv. nouzový bod, který se používá, když někdo ztratí vědomí. Při akutní bolesti zad se postavte a jednou rukou se chyťte opěradla židle. Druhou rukou si na tento bod poměrně silně zatlačte nehtem a zlehka přitom pohybujte zády dopředu a dozadu v místě bolesti tak, že budete kývat boky a trupem. 

Bod osrdečník 7 (PC - 7) se nachází ve středu zápěstní rýhy na vnitřní straně paže. Je dobrý také pro nepravidelný srdeční tep a tachykardii.


PROTI OBECNÉ BOLESTI

Bod osrdečník 6 (PC - 6) se nachází na vnitřní straně zápěstí tři prsty pod zápěstní rýhou, mezi dvěma kostmi. Je vhodný tako pro úzkost, nevolnost a ranní nevolnost.

Body osrdečník 6 a Tři zářiče 5: Tři zářiče 5 (TB - 5) se nachází tři prsty pod zápěstní rýhou na hřbetě ruky mezi loketní a vřetenní kostí. Pro dodatečnou úlevu stiskněte TB - 5 současně s bodem PC - 6. Tak si můžete pomoci i s karpálním tunelem. Tyto body jsou regulační a umocňují celkový klid.

Bod Žen - 17 se nachází mezi bradavkami, ve středu hrudi. Používá se k úlevě od žalu a ke zlepšení dechu tím, že reguluje Cung Čchi. Jedná se také o místo, kde se uchovává čchi předků.

Bod Jin-tchang se nachází mezi obočím ve středu kořene nosu. Využívá se k úlevě od bolesti a uvolnění napětí. Je dobrý při bolestech hlavy a k celkové relaxaci. 


PRO RAMENA 

Bod Tři zářiče 4 (TB - 4) najdete na horní straně zápěstí ve středu zápěstní rýhy mezi dvěma kostmi.

Bod Tři zářiče 5 se nachází tři prsty pod zápěstní rýhou na horní straně ruku, mezi vřetenní a loketní kostí. 

Bod Tenké střevo 3 (Si - 3) se nachází v rýze pod kloubem malíčku na vnější straně ruky. Hodí se pro krk a ramena.

Pokud máte ztuhlý krk, otáčejte jím směrem ke ztuhlé oblasti a od ní a nepřestávejte na tento bod tlačit. Dobrý je také pro vyčištění mysli.


PRO STŘED ZAD

Bod játra 3 (LIV - 3) se nachází v místě, kde se setkávají kosti palce a ukazováčku u nohy a tvoří dohromady písmeno V. Tento bod se nachází kousek před tímto spojením.

Bod žlučník 40 (GB - 40) se nachází v duté prohlubni přímo před kotníkovou kostí.


PŘI GYNEKOLOGICKÝCH PROBLÉMECH

Bod slezina 6 (SP - 6) se nachází čtyři prsty nad špičkou vnitřní kotníkové kosti pod kostí holenní.

Body Žen - 4 a Žen - 6: Rozdělte linii, která vede od pupku k pubické kosti na pět stejných částí. Žen - 4 se nachází ve třetí pětině pod pupkem. Žen - 6 jednu a půl pětiny pod pupkem.


Zdroj:

Čínská medicína v kostce - moderní průvodce světem prastarého léčení, Misha Ruth Cohen