Jak si posílit imunitu přírodními prostředky

30.01.2023



Ajurvéda zná celou řadu přírodních posilovačů imunity.

Tulsi - čistí a posiluje dýchací systém, podporuje trávení, zklidňuje vátu a kaphu, výborný při všech respiračních onemocněních. Používat ho můžete jako čaj třeba celou zimu, nebo ve formě kapslí.


Kurkuma - podporuje trávení a imunitní systém, má protizánětlivé účinky a při dlouhodobém používání působí i protivirově. Použít můžete čerstvý (vypadá podobně jako zázvor), nebo sušený při vaření, udělat si můžete i nápoj s kukumou, recept najdete níže.


Zázvor - aktivuje metabolismus, je bohatý na antioxidanty, které posilují imunitní systém a silně zahřívá. Čerstvý seženete celoročně v obchodech a přidat ho můžete do nápojů, nebo do jídla při vaření. Sušený má trochu jiné vlastnosti než čerstvý a používá se hlavně při zahlenění.

 
Guduchi - posiluje dýchací cesty a imunitní systém, vyrovnává všechny dóši, užívají se kapsle.


Hřebíček - obsahuje antibakteriální, analgetické a protizánětlivé látky, přidávejte do čajů nebo desertů. Můžete ho také svařit v malém množství vody a kloktat při škrábání v krku, nebo vyplachovat pusu, když vás bolí zuby, nebo dásně.


Chyvanprash - džem, který obsahuje přes 60 různých bylin a výrazně posiluje celé tělo: Je vhodný k dlouhodobému užívání a je vynikající i pro děti, pro které je dobré džem rozmíchat v malém množství vody. Můžeme ho úžívat celou zimu, stačí jedna čajová lžička denně.


Amalaki - toto ovoce je podobné našemu angreštu, má velmi vysoký obsah vitamínu C (je také součástí džemu Chyavanprash). Má protizánětlivý, antibakteriální a antivirový účinek, snižuje pittu. Užívá se v kapslích. Také se prodává sušený, buď samotný nebo ochucený - se zázvorem, skořicí, kardamomem.